Jdi na obsah Jdi na menu
 


7 divů světa

1. pyramidy

Pyramidy byli budovány jako hrobky kralů, později i jejich matek i manželek. Po dokončení stavby a v souvislosti se zde provozovaným posmrtným kultem v jejich blízkosti vznikala tzv. pyramidová města, do nichž bylo soustředěno hospodářské a personální zázemí kultu.

2. Visuté zahrady Semiramidiny

Podle pověsti byly vybudovány pro královnu Semiramis, která vyrostla v zelené Médii a proto Nabuchodonozor II. přikázal kolem roku 600 př. n. l. postavit visuté zahrady na terasách paláce, aby ji potěšil. O jejich existenci však neexistují nezvratné důkazy. Zahrady popisovali zejména starořečtí historikové, mimo jiné Strabón a Diodóros Sicilský. Podle zmíněných popisů byly zahrady zavlažovány prameny vody, které stékaly dolů po hradbách a zavlažovaly tak všechny rostliny.

Feidiův Zeus v Olympii

Když byla socha hotova, téměř zaplnila celý chrám, přitom seděl. Vznikal potom dojem že kdyby se vládce bohů rozhodl postavit, tak by možná zbořil celý chrám. Socha hrála také důležitou roli také při zahájení Olympijských her, kdy třetí den po novoluní kněží obětovali právě před ní. Vnitřek chrámu byl rozdělen na tři oddíly stejně jako u naprosté většiny všech řeckýchchrámů. Ve střední celle stál na dlažbě z červeného vápence obložené bílým mramorem černý vápencový kvádr-podstavec pro sochu Dia Olympijského. Feidiás dokončil toto dílo asi v roce 433 před naším letopočtem a brzy ji přicházely shlédnout tísíce poutníků.

doplním

 
 

 

PortrétArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 11662
Měsíc: 66
Den: 3